REEL SEKTÖR

REEL SEKTÖR
REEL SEKTÖR Admin
Bu içerik 156 kez okundu.
Reklam

REEL SEKTÖR
Reel sektörden kastımız bankacılık dışında kalan patronların / işadamlarının olduğu bir alandan bahsediyoruz. Reel sektörün bilançosuna baktığımızda, devletin borcu borçla çevirdiği bir ülkede iş yapıyorsanız sizin borçlanmamanız balığın kavağa çıkması gibi bir şeydir.
Faizler arttığında şirketlerin kaynak bulma maliyeti artacağından yapacakları yatırımdan daha fazla getiri bekliyor olmaları gerekmektedir. Borçlanma maliyeti arttıkça daha önce %10 getirisi olan yatırıma girmek istemezler ki mantıklı olanı da budur. Yani siz % 10 kazanç beklediğiniz bir yatırım için % 20 ile borçlanmak istemezsiniz; çünkü yatırımın sonunda net olarak % 10 zarar yazacaksınız. Böyle bir durumda kar-zarar kardeştir de denilemez; çünkü işin sonunda zarar edeceğiniz kaçınılmazdır. Dolayısıyla yatırım yapmaktan vazgeçerler. 
Faizin artması, reel sektöre de yaramayacağından reel sektör de faiz lobisi olamaz.                                                YABANCI YATIRIMCILAR
Türkiye’de özellikle 2013 yılındandır sayıları ve yatırım miktarı sürekli azalan yabancı yatırımcılardan bahsedelim biraz da. Ne yapar bu yatırımcılar? Tahvil alır, hisse senedi alır. Hisse senedi şirketlerle ilgili olduğundan reel sektör kısmında faiz artışının neden yaramayacağını anlatmıştım. Peki ya tahvil? 
Tahvil piyasası, faizlerle negatif olarak hareket etmektedir. Yani bir tahvilin fiyatının artması için faizinin düşmesi gerekir. Neden? Çünkü piyasada daha fazla faiz oranı olursa elinizde tuttuğunuz tahvili bir an evvel elinizden çıkararak piyasadaki daha yüksek faize yatırmak istersiniz, durum böyleyken herkes tahvilini satmak isterse piyasada tahvil yönünden bir arz fazlası olacağından tahvilin fiyatı düşer. O halde tahvil ya da hisse senedi yatırımcısı da faiz artışından değil faiz düşüşünden yararlanır, bu sebeple yabancı yatırımcı da faiz lobisi olamaz. 

VATANDAŞ
Vatandaşımızı da varsıllar ve yoksullar olmak üzere 2 grupta toplayabiliriz. Fakir ya da yoksuldan anlatmaya çalıştığımız ise tasarruf açığı olanlar, her ay sonunu zorla getirip, kredi kartlarına ve kredilere takla attırarak güvercin misali yaşamaya çalışan vatandaşlarımız. Tasarruf açığınız varsa yani kenara para koyamıyorsanız, borcu borçla çevirdiğiniz için faiz artışı sizin işinize yaramayacaktır. Yoksul vatandaşımız faiz lobisi olamaz diyebiliriz.
Zenginler/Varsıllar ise Türkiye’de tasarruf fazlası olanları ifade etmektedir. Onlara faiz artışı yarar, esasen faiz artışının yaradığı tek kesimdir diyebiliriz; çünkü faiz oranları yükseldiğinde bankaya yatırdıkları mevduatın da getirisi artacaktır. Ama bu zengin kesimin de LOBİ olabilmesi için birlikte ve örgütlü hareket ederek faiz oranlarının yükselmesini sağlayacak bir güce sahip olması gereklidir.

reel sektör reel sektör nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?