Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle yazımıza emlak yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir onları yazarak başlayalım.

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalı?
Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalı? Admin
Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de Emlak Yatırımı, Karlı mı Değil mi ?

Öncelikle yazımıza emlak yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir onları yazarak başlayalım. 

✅Gayrimenkul yatırımı yapılırken ilk kural doğru bölgeyi seçebilmektir. Gelişme potansiyeli yüksek bölgelerde kâr etme olasılığınız daha yeni yüksektir. Bu durum için inşaat şirketlerini takip edebilirsiniz ancak o bölgelerin çoktan değer kazandığını fark edebilirsiniz.

✅Emlak yatırımı yapılırken bir diğer  kural alırken kazanmaktır. Değer kazanmış bir gayrimenkulü almak muhtemelen sizin o işten kar etmenizi zorlaştıracak, elinizde olan sermayeyi kısıtlayacaktır.  
Eğer konuta yatırım yapacaksanız, konutun ulaşım alanlarına yakın merkezi bir yerde olması tercih edilir. Ancak fiyat/ fayda endeksinizi en doğru şekilde ayarlamanız gerekmektedir.  

✅Konut yatırımında fiyat/ kira oranı önemli bir kriterdir. Konut, alış fiyatını 12-15 yıl arasında amorti etmesi gerekir. Bunu hesaplamak için konut fiyatını kiraya bölebilirsiniz. 
Gayrimenkul alırken kriz döneminde almak önemlidir. Ancak elinizdeki paranın kıymetli olması gerektiğini unutmayın. Örneğin ben parası olan bir adamım, düşük faizden size kredi verdim ancak konutun fiyatını kat be kat arttırdım. Bu durumda siz karlı bir yatırım yapmış olmayacaksınız, sadece parası olan kişilere daha da para kazandıracaksınız. 

✅Türkiye’de emlak yatırımı karlı mı?
  
Pek çoğumuz zamanında arsası, evi olan insanların evlerinin arsalarının çok değerlendiğini duyduk ve içimizden bu duruma sahip olmayıp diledik. Peki bu durum hala geçerli mi ? Günümüzde emlak sektörü geçmişe nazaran balon bir duruma gelmiş, insanları kazanma umuduyla gereksiz borçlara gebe bırakmıştır. 
Bu sonuca nerden vardığımız sonucuna bakarsak aldığımız emlak fiyatları türk lirası cinsinden değer kazanırken dolar cinsinden yarıya yakın değer kaybetmiş olmasıdır. Biz paramızın değerini dolara bakarak anlamıyor muyuz? Hayat pahalandı diyoruz, elimizden gelse gelirimiz dolar cinsinden olsun istemiyor muyuz? Peki niye o zaman dolar cinsinden kaybeden ucuz kredilerle şişirilmiş emlak sektörüne yatırım yapıyoruz? Devlet belli ki verdiği uygun faiz oranlarıyla öyle yapmamızı istiyor. Nedenini sorgulayacak olursak, lokomotif sektör olan inşaat sektörü sayesinde ülkede sıcak para akışı sağlanıyor ve birço sektör bundan olumlu etkileniyor. Ancak dar ve orta gelirli aileler bu durumdan uzak durmalı, mümkünse birikimlerini altın olarak biriktirmelidir. Bir karşılaştırma yapacak olursak 2001 yılında altın fiyatı 23,5 liraydı.  2020 yılı şu anki güncel fiyatı ise 380 liraya yakın...
  
✅Bir örnek üzerinden gayrimenkul yatırımını inceleyelim. Örneğin evimiz 300 bin TL olsun. Alım gücünüz yok ve devlet size uygun faizli kredi sağladı. Uyanık zenginler evin değerini hemen 400 bine çıkardılar. Siz alacağınız eve simdi 100 bin TL fazla ödemek durumunda kaldınız. 20 yıl 0,64 faiz oranıyla kredinizi aldınız. Toplamda 20 yılda cebinizde 784 bin lira para çıktı üstelik ilk basta evin değeri 300 bin TL idi . 100 bin lira zengine fazladan verdiniz bankaya ise 384 bin faiz ödediniz. Eviniz bu değeri karşılar mı peki? Dolar cinsinden kaybedilen değerden bahsetmiyorum bile..  

✅Konut fiyatı: 300 bin TL  
Uygun Kredi Sonrası Konut Fiyatı: 400 bin TL  
20 yıl vade 0,64 oranıyla ödenecek para: 784 bin TL , aylık ödeme: 3200 tl. 
Kira Getirisi: 1000 TL , 20 yılda 240 bin TL artışla 300 bin TL ye yuvarlayalım.  
Zarar: - 184 bin TL , konut fiyatının döviz cinsinden erimesi, vb.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Emlak yatırımı emlak yatırımı nasıl yapılmalı Türkiye’de Emlak Yatırımı Karlı mı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?