Reel Efektif Döviz Kuru Nedir?

Nedir bu reel efektif döviz kuru? Bu hafta bu TCMB REDKE verilerini açıkladı ve gündeme oturdu diyebiliriz. 2003 yılı 100 baz alındığında en düşük seviyesini gördü ve TL'nin değerinin ciddi manada düşüş gösterdiğini daha iyi anladık.

Reel Efektif Döviz Kuru Nedir?
Reel Efektif Döviz Kuru Nedir? Admin
Bu içerik 88 kez okundu.
Reklam

Reel Efektif Döviz Kuru

Üstelik TÜİK verilerine göre TÜFE'nin gerçek dışı olması hesaba katıldığında verinin ciddi anlamda düşük olduğu aşikar. Açıklayalım o halde.

Reel Efektif Döviz Kuru Nedir?

Türkiyenin ağırlık ticaret yaptığı ülkelerin para birimlerinin bir sepet yapıldığını düşünün ve TL'nin de bu sepet içerisinde değeri nominal efektif döviz kuru oluyor. Mesela, ülkelerin para birimleri dolar karşısındaki değerine bakılırken, doların değerini nasıl belirleriz? DXY ile yani doların ağırlık ticaret içerisinde 5 gelişmiş para biriminden oluşan sepete bakarız. Böylece doların ne kadar değerli ya da rekabetçi olduğunu anlarız. Doların bu değerine göre de FED, para politikasını günceller, enflasyon verilerine göre faiz politikasını değiştirir vs vs. TL içinde aynı durum geçerli oluyor.

Buradan hareketle TCMB, bu nominal döviz kuru üzerinden Türkiyedeki TÜFE oranı baz alarak reel efektif döviz kuru belirler. Bu kur aslında net bir şekilde enflasyon verileri de göz önüne alınarak TL'nin ne KADAR REKABETÇİ ya da DEĞERLİ ya da DEĞERSİZ olduğu belirlenir. 

Bu değer 100 puan baz alındığında;

* 100 üzerindeyse TL, ağırlıklı ticaret yaptığı ülke para birimlerine karşı değerli

* 100 altındaysa TL, ağırlıklı ticaret yaptığı ülke para birimlerine karşı değersiz veya rekabetçi 

* 100 üzerinde ve altında aşırı değerlenme ve değersizleşme durumunda TCMB TL'nin ve enflasyon istikrarını sağlamak için müdahale de bulunabiliyor. Aşırı değerli ve aşırı değersiz bir TL, istikrarsızlık yaratacaktır. Aşırı değerli bir TL, ihracat oranlarınızı düşürecek aşırı değersiz bir TL ise, alım gücünün yavaşladığı ve bu enflasyonun arttığı anlamına gelecektir. 

Peki neden önemlidir Reel Efektif Döviz Kuru?

Ağırlıklı ticaret yapılan ülkelerle oluşturulan Nominal döviz kuru üzerinden TCMB, özellikle TÜFE etkisini baz alarak hesaplandığı göre TL'nin istikrarı ve TCMB'nın TL'ye müdahalesi bu kuru değeri üzerinden belirleniyor.

Kısaca, bu kur üzerinden TL'nin ne kadar değerli, rekabetçi, fiyat istikrarı ne durumda bunları tespit edebiliriz. Birey olarak TL'nin bu değerine bakarak pozisyon alabilir, alım gücü hakkında fikir yürüyebiliriz. TCMB'nın para politikasını nasıl güncelleyeceğini de öngörebiliriz.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reel Efektif Döviz Kuru Nedir? Reel Efektif Döviz Kuru
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?