MERKEZİYETSİZ FİNANS (DeFi)

DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi olarak tanımlanabilir.

MERKEZİYETSİZ FİNANS (DeFi)
MERKEZİYETSİZ FİNANS (DeFi) Admin
Bu içerik 123 kez okundu.
Reklam

MERKEZİYETSİZ FİNANS

✴️ DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi olarak tanımlanabilir. Kripto paraların vaadi, dünyanın neresinde olursanız olun, herkes için para ve ödemeleri evrensel ve demokratik olarak erişilebilir kılmaktır.

✴️ Merkeziyetsiz Finans (DeFi) veya Açık Finans akımı bu sözü tam olarak bir adım ileri götürmeyi hedefler. Yani, bugün kullandığınız tüm geleneksel finansal hizmetlere (mevduat, krediler, ticaret, sigorta ve çok daha fazlası) dünya çapında akıllı telefon ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen küresel ve açık bir altyapı olduğunu hayal edin.
DeFi sisteminin uygulanmasının ardındaki amaçlar şunlardır:

⭐️Merkeziyetsiz finansın/bankacılığın tanıtılması,

⭐️Merkezi olmayan finansal teknolojilerin kullanıma açılması,
⭐️P2P aracılığıyla birden çok bilgisayarda tutulan birebir aynı kayıtlar arasında bağlantı gibi problemler yaşanmaması,
⭐️Kayıtların erişilebilir ve herkese açık olması. 
⭐️Temel finansal hizmet erişimi olmayan 1,7 milyar insana yardım etmek,

✴️ DeFi herhangi bir kripto para veya değeri temsil etmemektedir. DeFi aynı “Açık Bankacılık” veya “Açık Kaynaklı Kod” gibi bir akımı temsil etmektedir. Merkezi blokzincirleri üzerine kurulu projeler veya platformlar DeFi uygulaması olarak kendilerini pazarlayabilirler. DeFi üzerinde sunulan faiz kazanma veya borç alma gibi finansal enstrümanlara erişim sağlayabilirler. Ancak bu hizmetleri sunuyor olmaları kesinlikle DeFi alanına ait olduklarına dair veya güvenli olduklarına dair bir garanti taşımaz. Merkezi Finans = CeFi (Celcius, Nexo, Blockfi)

✴️Bir uygulamanın “DeFi” sayılabilmesi için ideal olarak aşağıdaki çoğu veya tüm sorulara “evet” cevabını verebilmelisinizdir:

⭐️ Uygulama, geleneksel piyasalarda da görebileceğiniz üzere, finansal bir hizmet sunmaktadır mı? (Takas, faiz, borç, fon, vs.)
⭐️ Uygulamaya bağlanmak için isimsiz bir cüzdana ihtiyacım var mı? (Metamask, Argent, Trust, vs.)
⭐️ Bu cüzdanı kullanarak fonlarımın kontrolü %100 bende mi? (Kişisel Finans)
⭐️Uygulamaya bağlanırken sadece akıllı kontratlar üzerinden işlem yaparak herhangi bir aracı insan/kurum ile temastan kaçınıyor muyum?
⭐️KYC (Müşterini Tanı) prosedürlerini yapmak zorunda kalmadan uygulamayı kullanabilir miyim?
⭐️Kullanım için bölgesel bir sınırlama var mı ?
⭐️ Katılmak için herhangi bir minimum ihtiyaç var mı ?

✴️DeFi nin Geleceği

⭐️Eğer geleceğin dijital parada olduğuna inanıyorsanız isterseniz gelin DeFi’ın bizlere neler sunduğuna bakalım. Bu yazının yayımlandığı sırada Merkeziyetsiz Finans pazarı 11 milyar dolardan fazla bir değere sahip. Ethereum birçok şirketin kendi finansal ürünlerini oluşturması için önemli bir blokzincir tercihi olurken, her geçen gün DeFi uygulamalarına bir yenisi ekleniyor.  Uniswap, MakerDAO, Dharma Protocol, Bloom, Yearnfinance ve Curve finance finansal erişim ve finansal sansürün getirdiği eşitsizliği kökünden çözmeye yardımcı olacak popüler DeFi uygulamalarından yalnızca birkaç tanesi. Şuanda defi pazarında baskın olan hacmin %18.67’sini Uniswap oluşturmaktadır.

MERKEZİYETSİZ FİNANS (DeFi) DeFi Nedir DeFi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?