ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Altının tarihçesine hiç girmeden altın alım satımında Ayşe teyzenin dikkat etmesi gereken noktaları anlatmak istedim. Malum altın fiyatlarındaki hızlı yükselişten herkes imkânları dâhilinde faydalanmak istiyor.

ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ
ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ Admin
Bu içerik 97 kez okundu.
Reklam

ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

İyi ama yatırım amaçlı hangi altını alalım. Öncelikle şunu belirteyim altın kriz zamanları hariç genellikle uzun vadeli bir yatırım aracı olmuştur. Bu nedenle de yatırım amaçlı aldığımız altın düşük işçilikli altın olmalı.

Peki, bu altın hangisi;
Genellikle çeyrek, yarım, tam, atalira, gram vb. ziynet olarak altınlar ve bilinen külçe (saf altın-24 ayar altın da denir) altın yatırımlık olarak alınmakta uzun vadede de kazandırmaktadır. Benim burada tavsiyem külçe altın-24 ayar altın olarak adlandırılan saf altın olacaktır.

Piyasada 0,995 veya 0,999 milyem saflıkta külçe veya çekme altın şeklinde bulunmaktadır. (çekme altın; kuyum imalat atölyelerinde kullanılan şerit halindeki altındır). Külçe altını İnternette veya TV haberlerinde duyduğumuz altın fiyatına yakın fiyatlarda banka, aracı kurum ve serbest piyasada kuyumculardan alınıp satılabilmektedir. Hangi emtiayı alırsak alalım kısa vadede genelde zarar edilmektedir. Has altın veya külçe altın ham halde ve işçiliksiz olduğu için alım satımında çok az fiyat farkı vardır. Bu nedenle fiyat düşüşlerinde işçilik kaybı olmadığı için zarar da az olmaktadır. Fiyat yükselmelerinde ise daha düşük 3-4 tl lik yükselişlerde kendini amorti etmekte hatta kâra bile geçmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken milyem yani altının saflık oranı ( Milyem, alaşım içindeki altın miktarını binde oranı ile ifade eden bir ölçü birimidir. 1 gr, 24 ayar saf altın 995 milyemdir. 14 ayar altın 585 milyem, 18 ayar altın ise 750 milyemdir). Yani aldığımız külçe altının içindeki saf altın miktarı. 100 gr altın üzerinden örnek verirsek;

Terazide yüz gram gelen 0,995 milyem külçe altının içinde;
 100 gr X 0,995= 99,5gr saf altın vardır.
Aynı şekilde terazide yüz gram gelen 0,999 milyem külçe altının içinde;
100gr X 0,999= 99,9gr saf altın vardır.

Altın alış-verişlerinde bu şekilde hesaplanmaktadır. Bu hesaplamayı göz önünde bulundurarak ödeme yapılmalıdır.
Takı amaçlı altın alım-satımı biraz daha karmaşıktır. Çünkü saf altın saf haliyle işlenemediği için içine gümüş, bakır, nikel, çinko vb. elementler çeşitli oranlarda karıştırılarak farklı renklerde ve ayarlarda altınlar elde edilerek takı amaçlı altınlar yapılabilmektedir.

Türkiye’de takı amaçlı üretilen altınlar çoğunlukla 22, 14 ve 8 ayardır. Son 10 yıldır da altın fiyatlarındaki artışla birlikte 8 ayar altından üretilen takılarda miktar ve çeşitlilik olarak bir artış gözlenmektedir.

Bir de takı amaçlı üretim yapan firmalarında kalite, marka değeri ve işçiliklerinden kaynaklanan farlı fiyatlandırmalarından dolayı görüntüde aynı olan iki ürünün fiyatları farklı olabilmektedir. Bunu görüntüde aynı olan farklı markaların ürettiği buzdolabına benzetebiliriz. A markası 1000 tl ye satarken B markası 2000 tl ye satmaktadır. Buradaki fiyat farklılığının nedenleri altın için de geçerlidir.
Ama geri satarken iki firmanın ürettiği altın takı da şayet ikisi de aynı gramda ise hurda fiyatından içerdiği altın oranına -ayarına- göre geri alınmakta aynı fiyat etmektedir. Bu da bizlere zarar ettirmektedir. Bu nedenle özellikle takı amaçlı altın alırken birkaç farklı kuyum mağazası gezerek fiyat ve kalite araştırması yapmak ilerleyen dönemde satmak gerektiğinde daha az zarar etmemizi sağlar.
Tabi bir de alış veriş yaptığımız kuyumcunun güvenilir olması çok önemlidir. Bunu da anlamanın yolu; alış-veriş yapacağımız kuyumcunun eski olması, birden fazla mağazası olması, alış-veriş yapan insanların olumlu tavsiyeleri sayılabilir.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

ALTIN ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ALTIN TAVSİYELERİ
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?