Üretim ve İnovasyon

Ekonominin son yıllarda şekil değiştirmesiyle üretimle beraber nispeten yeni olan inovasyon tanımı da türemiştir.

Üretim ve İnovasyon
Üretim ve İnovasyon Admin
Bu içerik 87 kez okundu.
Reklam

İnovasyon Nedir?

Üretim; insan ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetlerin miktarını ya da faydalarını artırmaya yönelik çabalar olarak tanımlanabilir.

İnovasyon; Genellikle teknoloji için kullanılsa temelde ‘var olan’ bir düşünce biçimi veya üretime farklı bir bakış açısı katarak farklı bir ürün, fikir ortaya koyulan yenilikçi bakış açısı olarak tanımlanabilir.

İnovasyon Örnekleri

Örnek vermek gerekirse, klavye üretimi yapan bir fabrika klasik bir üretim yapmaktadır. Ancak tuşlarına her basıldığında elektrik üreten ve bilgisayarı şarj eden bir klavye fikri inovasyon olarak değerlendirilebilir.
Veya kola kapağı üretmek bir iş fikridir. Ancak şu an basit gibi görülen kutu kola kapağı teknolojisini icat etmek bir inovasyondur.

Bir iş kurduk ama tutmadı?

Küresel ekonomik kriz döneminde yeni iş kurmak normal zamanda dahi riskken iyice zorlaştı. Her köşeden batak ve haciz sesleri yükselirken bu batan firmaların çoğunu klasik üretim yapan işletmeler olarak genelleyebiliriz. Yani aynı üründen üreten 10 büyük firma daha varken piyasaya aynı ürünle girmek zaten bir intihar olur. Talebin azaldığı bir dönemde arzı artırmaya çalışmanın ne demek olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Pekala, diyelim ki bir iş fikrimiz var. Halen devam eden bir sektörü var ama insanların ihtiyaçlarını daha iyi giderebilecek birkaç modifikasyon fikriniz var. Patentini alıp işe koyulacaksınız. Böyle bir işin başarılı olmama olasılığı çok düşüktür. Çünkü tüketicinin ihtiyaçları düşünülmüş, üstelik arzı kısıtlı olan yeni bir bakış açısına sahip üründen bahsediyoruz. Herhangi bir krizden etkilense de doğru pazara hitap ettiğinde başarı şansı oldukça yüksektir.

Yani dostlar, küresel kriz döneminde bir işe girerken keşfedilmiş olan kıtaları hadi bir de ben keşfedeyim diye girdiğinizde ya yolda kalırsınız, ya da yolun ortasında. Ancak keşfedilmiş kıtaya bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşırsanız yol da sizin olur kervan da. İşin sırrı üretici olmakta değil mucit olmakta ve dünya var oldukça yeni fikirler üretmek her gün daha da kolay olacaktır.

Her devir kendi zorluklarıyla var, 14. yüzyılda da keşfetmek ve üretmek zordu, günümüzde de zordur. İnovasyonun keyifli kısmı da bu ya. Ne iş yapacak olursanız olun farklı, talebe hitap edebilen, hayatı kolaylaştıran bir iş yapın.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Üretim ve İnovasyon İnovasyon Nedir? inovasyon inovasyon örnekleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?