Altından Sonra Gelen Element: Gümüş

Gümüş, parlak beyaz renkte değerli bir metaldir. Bu özelliği ve parlaklığı nedeniyle gümüşe, Latince beyaz ve parlak anlamına gelen "argertum" adı verilmiştir.

Altından Sonra Gelen Element: Gümüş
Altından Sonra Gelen Element: Gümüş Admin
Bu içerik 74 kez okundu.
Reklam

Gümüş, parlak beyaz renkte değerli bir metaldir. Bu özelliği ve parlaklığı nedeniyle gümüşe, Latince beyaz ve parlak anlamına gelen "argertum" adı verilmiştir. Altından daha sert, bakırdan daha yumuşaktır. Gerek ısıl, gerek elektrik iletkenliği bakımından tüm metallerin başında yer alır.

Gümüşün Kullanım Alanları

Gümüş elementi; sanattan bilime, bilimden endüstriye kadar birçok alanda kullanılmaktadır.
1.  Gümüş sofra takımları, gümüş çay kahve takımları, gümüş tepsiler ev dekorasyonunda kullanılmaktadır. Gümüş sofra takımlarında som gümüş (925 ayar) 14. yüz yıldan beri standart olarak kullanılmaktadır.
2.  Plastik sanayii için temel maddelerden olan etilen oksit ve formaldehit bileşiklerini üretmek için gümüş kullanılmaktadır.
3.  Fotoğraf film ve camlarının üzeri AgNO3'den elde edilen AgBr'ün sıcak jelatinli emülsiyonu ince homojen bir tabaka hâlinde kaplanır. Soğuduğunda gümüş bromür – jelatin çözeltisi donar, böylece fotoğraf filmi hazırlanmış olur.
4.  Madeni para basımında kullanılmaktadır.
5.  Güneş enerji sistemlerinde; güneş ışınlarını yakalayıp, enerjiye çeviren fotovoltaik hücrelerde kullanılan temel bir maddedir.
6.  Su arıtma sistemlerinde gümüş kullanılan filtrelerde, bakteri ve alglerin üremesi önlenir. İçme suyunda zararlı mikroorganizmalar, klor, thm, kurşun, partiküller ve koku problemleri ortadan kaldırılmış olur.
7.  Gümüşün şeffaf olarak pencerelere kaplanması, güneş ışınlarının dışarıda tutulup, içerideki ısının korunmasını sağlamaktadır.
8.  Saf gümüş metalinin anti bakteriyel etkisi olduğundan dolayı tıpta kullanılmaktadır.
9.  Sanayide; pillerde, elektronik cihazlarda, lehim ve kaynakta, otomotiv sektöründe, gümüş aynaların yapımında kullanılmaktadır.
10.  Çamaşır makinaları, buzdolapları, klimalar, hava arındırıcıları ve elektrik süpürgelerinde yaklaşık 650 tür bakteriye karşı sterilizasyon sağlamak için gümüş nano-parçacıklar kullanılmaktadır.
11.  Uzay ve havacılıkta gümüş kaplı seramik levhalar kullanılmaktadır.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

gümüş gümüş kullanım alanı gümüş ne işe yarar gümüş nedir gümüş neyden yapılır gümüş yapısı gümüş neden kullanılır
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?