PAZARLAMA PSİKOLOJİSİ

Bir pazarlamacının işini başarıyla yapabilmesi için öncelikle müşterisini tanıması, bu kişilerin istek ve ihtiyaçlarını anlaması gerekir. Bunları başarılı bir şekilde yapabilmek için de insan psikolojisinden anlamak şarttır.

PAZARLAMA PSİKOLOJİSİ
PAZARLAMA PSİKOLOJİSİ Admin
Bu içerik 194 kez okundu.
Reklam

Pazarlamacıların psikolojinin gücünden  faydalanarak tüketicilere daha kolay ulaşabildiklerini, müşteri kitlesini daha iyi analiz edip daha çok satış yaptıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu yapabilmek için bazı teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerin en çok kullanılanlarını aşağıda açıklayalım.
KARŞILIK PRENSİBİ
Bu prensip bir markanın müşteriye iyilik yaptığı zaman bunun karşılığını alacağını, yani müşterinin de bu markaya bir iyilik yapacağı düşüncesine dayanır. Örnek verecek olursak satış yapmak istiyorsanız ilk önceliğiniz müşteri olmalıdır. Müşterinize cazip bir fırsat sunmanız gereklidir. Alacağı ürünün videosu, nasıl kullanıldığının anlatımı, piyasadaki kullanım oranı sizi diğer firmalardan ayırt edecektir. 

BİLGİ EKSİKLİĞİ
Bu prensipte insanların bildikleri ve bilmek istedikleri arasındaki boşluk merak unsuru oluşturur. Bu prensip sosyal medyada çok kullanılmaktadır.  “Altın Ons 3000 Usd olurmu” ne kadar güzel bir soru. Gerçekten olurmu. Kafamız karışmaya başlar ve sosyal medyada üstadların tuzağına düştünüz. Artık ons  bu değerlere ulaşacak mı? Çoğumuz araştırmaya başlıyoruz. 
KITLIK
İnsanların nadir bulunan şeylere daha çok değer verdiğini, kolay ulaşılabilir şeylerin rağbet görmediği anlayışı söz konusudur. Psikologlar zor ulaşılan bir şeyin daha değerli olduğunu ortaya koymuşlardır. “Kara Cuma” – “Sınırlı Stok”  bunlar beynimizde çok özel fiyat olduğunu ve asla kaçırmamamız dürtüsünü bize yollar. 580 TL’lik bir ürün 430 TL’ye satılmaktadır. Aslında bu ürünün ortalama fiyatı 450 TL’dir. 
SOSYAL KANIT
İnsanların bir şey satın alırken başka insanların bu ürünle ilgili düşünce ve yorumlarını dikkate aldıklarını öne sürer. Buradaki amaç kullanıcıları ürün hakkında yaptığı yorumlardan geçmektedir. Yapılan yorumlarda %70 ve üstü başarı varsa ürünü almak için yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünürüz. “ Firmaya ve çalışanlarına çok teşekkür ederim. Kargo çok çabuk elime ulaştı. Makina çok sessiz ve mükemmel duruluyor.” Bu pazarlanan ürünün ön bilgisini beynimize ulaştırdı. Bu satılan marka ve şirket beynimizde diğerlerine göre öne geçmiştir. 
KAYIPTAN KAÇMA 
Bu prensibe göre insanlar bir şeyler kazanmak yerine ellerindeki bir şeyi kaybetmemeye daha çok önem verir. Müşterinize bir ürün sundunuz ve yanında bir hediye verdiniz. Bu hediye ücretsiz kargo, indirim yada ücretsiz hediye paketi olabilir. İnsanlar ürünün yanında başka bir hediye verdiğinizde bu ücretsiz şeyi kaçırmamak adına satınalmaya daha meyilli olurlar.
Pazarlama tekniklerini anlatmamızdaki amacımız sizlerin bu tür algılara karşı nasıl hareket edeceğinizi bilmeniz, daha bilinçli bir müşteri olmanızdır. 
Saygılarımla..

pazarlama psikolojisi pazarlama teknikleri pazarlama püf noktaları nasıl pazarlama yapılır
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?