ENFLASYON VE NOMİNAL-REEL FAİZ

Sürekli gördüğümüz, işittiğimiz, medyada maruz kaldığımız ve bir şekilde hayatımızda olan enflasyon, reel ve nominal faiz terimlerini, birbirleri arasındaki ilişkilerle birlikte kısaca inceleyelim.

ENFLASYON VE NOMİNAL-REEL FAİZ
ENFLASYON VE NOMİNAL-REEL FAİZ Admin
Bu içerik 91 kez okundu.
Reklam

ENFLASYON NEDİR? NOMİNAL FAİZ NEDİR? REEL FAİZ NEDİR?

Nominal faiz, piyasada uygulanan cari faiz oranına denir. Finans hareketlerinden arındırılmadığından reel faiz oranını göstermez. Nominal oran, bankalar gibi organizasyon ve kurumlar tarafından açıklanan, bankaların kredi üzerinden talep ettikleri faiz olup, fiyat hareketlerinden arındırılmamış faiz oranıdır. 

Reel faiz ise,nakit para, bina, makina gibi sermayelerin kira bedeli olup satın alma gücü cinsinden ifadesidir. Bir başka deyişle reel sermayeden kaynaklanan kar oranıdır. Reel faiz oranı; enflasyona göre düzeltilmiş faiz oranıdır ve nominal orandan enflasyon oranının çıkarılması ile bulunur.

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Enflasyon ne kadar yüksek olursa fiyatlar da o derece yükselir ve piyasada çöküş dönemi başlar. Enflasyon oranının, faizlerden yüksek olduğu durumlarda anapara erimektedir. Enflasyonun artacağına dair beklenti, faiz oranlarında artışa neden olur. 

Faiz oranları ve enflasyon arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Hem faiz oranı hem enflasyon oranı bize  bir ülkede yer alan paranın alım gücünü gösterir. Faiz oranının ve enflasyon oranın doğru seviyelerde olması gerekmektedir. Enflasyon oranı faiz oranlarından yüksekse o ülkede reel getiri negatif pozisyonda olur.

Düşük faizlerle dönen piyasalar her zaman daha iyi üretim yapmıştır. Üretimin seri ve çabuk olduğu yerlerde enflasyon oranları yükselmez nominal seviyelerde kalır. 

Bir ülke ekonomisinde,  kurum ve karar mercilerinin para politikası uygulamaları sonucunda enflasyon ve faiz oranlarında meydana gelen değişiklikler, ekonomiyi yakından etkiler. 

Nominal Faiz Oranı-Genel Fiyat Düzeyi İlişkisinin Gibson Paradoksu Çerçevesinde Analizi / Banu TANRIÖVER, Nebiye YAMAK, Maliye Dergisi  Sayı 168 Ocak-Haziran 2015'de yayınlanan makalelerinde buldukları sonuca göre;  Türkiye ekonomisinde 2006 yılından itibaren uygulanmaya başlanan enflasyon hedeflemesi rejimiyle, faiz oranlarının temel belirleyicisinin enflasyon olduğunu söylemişlerdir. Ayrıca genel fiyat düzeyinin ve nominal faiz oranının ilişkilerinin TCMB’nin para politikasının stratejisinin enflasyon hedeflemesine yönelik olmasından kaynaklandığını söylemişlerdir.

Bugünlerde gündemde geniş yer tutan faiz enflasyon sarmalı hepimizi etkilemekte, yaşayarak görmekte ve öğrenmekteyiz. Dilerim zihnimizde genel hatlarıyla reel-nominal faiz ve enflasyon ilişkisi şekillenmiştir. Teşekkürler.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

enflasyon enflasyon nedir nominal faiz reel faiz
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?